Haradinaj: Zyrtarët e lartë, dëmtuan Kosovën

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka folur me tone të ashpra për përfaqësuesen e Bashkimit Europian, Frederica Mogherini dhe për komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn.

Dy zyrtarët e lartë kanë dëmtuar Kosovën dhe të gjithë Rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka theksuar Haradinaj.

“Vazhdim i gabimit që e ka bërë zonja Mogherini dhe komisionari Hahn, i ka humbur një vit BE-së dhe Ballkanit. Sikur të mos kishin folur për kufijtë dhe territore, ndoshta do të kishim një marrëveshje. Një deklaratë që e le të hapur për mundësinë e bisedimit të territorit të kufirit është vazhdim i politikës së gabuar të evropianëve që po shkojnë”-theksoi ai.

Ndër të tjera ai ka theksuar se nëse ata nuk do të kishin biseduar për çështjen e kufijve dhe territoret, sot Kosova dhe Serbia mund të kishin arritur një marrëveshje.

Shpërndaje
Share.

Komento