fbpx

Habit ushtria e Mianmarit, punëson PR për t’i shpjeguar Perëndimit situatën në vend

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

I akuzuar për krime kundër njerëzimit, një marrje e paligjshme e qeverisë dhe pushkatim i protestuesve, ushtria e Mianmar po kërkon të rikrijojë imazhin e  vetes në kryeqytetet e huaja, duke rekrutuar një ish zyrtar të inteligjencës ushtarake izraelite i kthyer në lobist me një rekord që mbron klientët e diskutueshëm.

Ari Ben-Menashe, një lobist izraelito-kanadez i lindur në Teheran, u punësua nga Tatmadaw këtë javë për të “ndihmuar në shpjegimin e situatës reale në vend”, sipas një marrëveshje këshillimi të raportuar nga Foreign Lobby, një degë që gjurmon operacionet e ndikimit të qeverisë në Uashington, shkruan The Guardian.

Në një karrierë dekada të gjatë, Ben-Menashe, një ish-tregtar armësh, ka punuar për sundimtarin e Zimbabve Robert Mugabe, juntën ushtarake të Sudanit dhe kandidatët për president në Venezuelë, Tunizi dhe Kirgistan, ndër të tjera.

Ai konfirmoi marrëveshjen në intervistat në media, duke pretenduar se ai po paguhet me “një shumë të madhe” dhe do të marrë një shpërblim nëse hiqen sanksionet ushtarake kundër udhëheqësve ushtarakë të Mianmarit. Ben-Menashe tha se firma e tij e këshillimit politik, Dickens & Madson Canada, ishte punësuar nga gjeneralët e Mianmar për t’i ndihmuar ata të komunikojnë me SH.B.A. dhe vendet e tjera për të cilët ai tha se “i keqkuptuan”.

Mesazhet që ai po transmeton përfshijnë që udhëheqësja më e lartë civile e vendit, Aung San Suu Kyi, e cila u arrestua në një grusht shteti të 1 shkurtit, luajti një rol më të madh sesa njihej më parë në një fushatë të dhunshme të shtypjes kundër popullit Rohingya dhe se po lejonte vendin të zhvendoset në sferën e ndikimit të Kinës.

Marrëveshja u shfaq ndërsa protestat kundër grushtit të shtetit të ushtrisë vazhduan të paktën në qytete e në Mianmar, pas një mbrëmje bastisjesh kundër disidentëve të dyshuar dhe drejtuesve të një lëvizjeje mosbindjeje civile që përfshin disa nga diplomatët e lartë të vendit dhe të tjerë nëpunësit civilë.

 

Shpërndaje
Share.

Komento