Greqia regjistron 1500 raste të reja me koronavirus, i lartë numri i viktimave

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ashtu si shumë vende të tjera, edhe Greqia po përballet këtë vjeshtë me një valë të dytë infektimeshe viktimash nga Koronavirusi.

Autoritetet shëndetësore në kanë njoftuar se në 24 orët  fundit 10 persona kanë humbur jetën dhe 1,547 janë regjistruar të infektuar me koronavirus.

Qytetet me të infektuara janë Atika me 419 raste, Selaniku me 384, Serra me 159, Larisa me 58 dhe Janina me 51. Gjithashtu nga rastet e reja 52 janë regjistruar me Covid në testet e bëra gjatë pikave kufitare hyrëse.

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve grek që të respektojnë masat e vendosura për parandalimin e përhapjes së infektimit. Që nga dita e nesërne qyteti i Atikës, Selanikut dhe Serrës do të vihen në shtet-rrethim pasi janë raportuar një shtim i jashtëzakonshëm i rasteve te reja me Covid.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani në Greqi janë konfirmuar me Covid-19  34,299 ndërsa 603 persona kanë humbur jetën.

Shpërndaje
Share.

Komento