Greqia konfirmon rastin e parë me koronavirus

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Greqia ka konfimuar rastin e parë me koronavirus.

Bëher fjalë për një 38-vjeçare, e cila kishte ardhur nga veriu i Italisë.

Lajmi është konfirmuar nga ministri grek i Shëndetësisë, Sotiris Tsiodras.

E infektuara ndodhet në spitalin e Selanikut dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Autoritetet greke do të vendosin në karantinë për 14 ditë familjen e 38-vjeçares.

Njëkohësisht pritet që të nisë aplikimi i masave të parashikuara, si mbyllja e ambjenteve publike, si dhe pezullimi i trasportit ajror, detar dhe rrugor me vendet e infektuara.

Në vendin tonë për fat të mirë nuk është shënuar asnjë rast.

Shpërndaje
Share.

Komento