Gjermania kualifikohet për në “Katar 2022”, Timo Werner heroi i skuadrës

0
505

Një dygolësh i Timo Werner të hënën ndihmoi Gjermaninë të vulosë biletën për Kupën e Botës 2022 me një fitore 4-0 ndaj Maqedonisë së Veriut, por Belgjikës do t’i duhet të presë deri në muajin e ardhshëm pasi Uellsi të ketë arritur një fitore të ngushtë në Estoni.

Të besuarit e Hansi Flick u hakmorën për një humbje 2-1 në shtëpi nga Maqedonasit në fillim të këtij viti për të fituar fitoren e tyre të shtatë në tetë ndeshje në kualifikuese dhe për të marrë një epërsi të pakundërshtueshme prej tetë pikësh në krye të Grupit J, me dy ndeshje të mbetura.

Gjermania hyri në ndeshjen e tyre në Shkup duke e ditur se ata mund të sigurojnë kalimin e tyre nëse fitojnë dhe Armenia dështon të mposhtë Rumaninë.

Pas një pjese të parë pa gola, Kai Havertz shënoi pesë minuta pas intervalit para se Ëerner i Chelsea të shënonte dy herë në tre minuta për të arritur barazimin për gjermanët.

Goli i tij i parë erdhi në minutën e 70 kur Thomas Muelleri pasoi topin Werner i cili e dërgoi në portën e Maqedonisë. Jamal Musiala shënoi të katërtin, golin e tij të parë në futbollin ndërkombëtar, pasi gjermanët u bënë skuadra e parë, përveç Katarit pritës, që u kualifikua në finale.

Pjesa e dytë që siguroi kalimin e tyre në Katar në vitin 2022 erdhi në Bukuresht, ku goli i Alexandru Mitrita në 26 minuta i dha Rumanisë një fitore 1-0 në shtëpi kundër armenëve.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj