Gjermania hap kufijtë vetëm me 3 shtete, kufizohet lëvizja për vendet e tjera

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nisur që këtë të shtunë, Gjermania do të hapë kufijtë e saj me Francën, Austrinë e Zvicrën.

Shumica e kufijve kanë qenë të mbyllur plotësisht për shkak të pandemisë Covid-19.

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer tha se rregulloret ende po punohen me disa vende, për të bërë të mundur edhe zvogëlimin e përhapjes së koronavirusit.

Kufiri me Luksemburgun do të jetë i lirë nga çdo kontroll dhe një zgjidhje e ngjashme po negociohet me autoritetet në Danimarkë, tha ministri Seehofer.

Menjëherë pas këtyre lajmeve policia kufitare hapi pesë pikat e kalimit me Bavarinë dhe

Seehofer tha se kufizimet mund të forcohen përsëri nëse virusi do të dalë jashtë kontrollit.

Ndërsa udhëtimi për në Gjermani nga vendet e treta, sipas Ministrit të Brendshëm, do të jetë i kufizuar deri në mesin e muajit qershor.

Shpërndaje
Share.

Komento