Gjendje alarmi në Amerikë/ Trump nënshkruan urdhërin, kërcënim real nga teknologjitë e huaja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në Amerikë presidenti Trump ka shpallur gjendjen e emergjencës kombëtare dhe kjo për shkak të mbrojtjes së rrjeteve të kompjuterave amerikanë.

Mësohet se Trump ka firmosur një urdhër ekzekutiv, i cili nuk lejon kompanitë amerikane të përdorin teknologji të huaj, e cila paraqitet si rrezik për vendin.

Edhe pse në urdhër nuk përmendet asnjë emër kompanie, sipas BBC ajo që kufizohet është kompania kineze Huawei.

Mirëpo mesa duket kjo për gjigandin e teknologjisë nuk paraqet asnjë problem, përkundrazi problemin kanë për ta pasur kompanitë dhe konsumatorët amerikan.

Këto masa janë marrë pas sinjalizimeve që kanë ardhur nga disa shtete, të cilat udhëhiqen nga SHBA-të, se Huawei është duke u përdorur për t’i mbikëqyrur ata.

Shpërndaje
Share.

Komento