Gent Cakaj jep lajmin e mirë për shqiptarët, ja ç’do të ndodhë në Ulqin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka dhënë një lajm të mirë për shqiptarët në Mal të Zi.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Cakaj bën me dije se Këshilli i Ministrave të Shqipërisë, ka vendosur të hapë Konsullatën e Përgjithshme në Ulqin.

Sipas Cakajt, ky vendim do të shërbejë për të ruajtur identitetin kulturor e kombëtar të faktorit shqiptar në Mal të Zi.

Kjo nismë është ndërmarrë nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Postimi i plotë

Një lajm fantastik për Shqipërinë e shqiptarët… Këshilli i Ministrave të Shqipërisë, me nismë të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, përfundimisht ka vendosur për hapjen e Konsullatës së Përgjithshme në Ulqin ! Ky vendim do t’i shërbejë veçanërisht ruajtjes së identitetit kulturor e kombëtar dhe kohezionit shoqëror e politik të faktorit shqiptar në Mal të Zi!

Ne do të vazhdojmë punën përmbajtësore në funksion të objektivit kombëtar të thellimit të marrëdhënieve mes shqiptarëve në rajon dhe themelimit të platformave të përbashkëta politike

Shpërndaje
Share.

Komento