Gazetarja Lala: Reforma në Drejtësi ka devijuar, rasti “Daci” ka minuar KPA-në

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gazetarja Klodiana Lala ka komentuar në studion e “News 24” se pezullimi nga detyra e gjyqtarit Luan Daci ka vënë në pikëpyetje institucionin e KPA-së.

Kjo pasi mund të ketë të tjerë anëtarë të këtij institucioni që mund të kenë fshehur të dhënat e tyre personale.

Po ashtu, gazetarja tha se reforma në drejtësi ka devijuar, ndërsa theksoi se ka tentativa brenda PS-së që mund të ndryshojnë disa nene të kushtetutës.

Mes të tjerash Lala pohoi se në radhën e gjyqtarëve dhe prokurorëve ka ende të korruptuar, ndërsa janë lënë jashtë sistemit të drejtësisë figura të pastra.

“Luan Daci ka fshehur një rekord të jetës së tij. Kur u pyet në Kuvend, nga detyra e gjykatësit në ‘97 është larguar me dorëheqje, por nga hetimi i SPAK ai është shkarkuar për shkelje të renda.

Pra një gjyqtar është shkarkuar për paaftësi, për shkelje të renda.

Kjo e minon këtë institucion dhe i vë në pikëpyetje çështjet që ka pasur.

Kjo është kambanë alarmi pasi ka fakte se të tjerë anëtarë të KPA kanë fshehur fakte dhe kanë vendosur në dosjet e tyre dokumente të falsifikuara.

SPAK do i duhet të reagojë. Reforma nuk është ajo që u nis në fillim. Ishte një reformë që mendohej se do i shërbente publikut shqiptar.

Ajo ka devijuar nga qëndrimi fillestar. Kemi prokurorë dhe gjyqtarë që kanë dalë padrejtësisht janë sistemit dhe të tjerë që nuk duhet të ishin”, tha Lala.

Shpërndaje
Share.

Komento