Futja e xhandarmërisë serbe në Kosovë, reagon Hoti: Qytetarët do jenë të mbrojtur, do mbledim informacione nga institucionet e sigurisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka reaguar, pasi disa pjesëtarë të serbe kanë hyrë në Karacevë të Kamenicës, në territorin e Republikës së Kosovës.

Hoti tha se janë angazhuar të gjitha organet shtetërore përkatëse për të shqyrtuar rastin. Ai shtoi se qytetarët do të jenë të mbrojtur, ndërsa tha se për ngjarjen, po mblidhet informacion nga institucionet e sigurisë.

Në lidhje me këtë ngjarje, Policia e Kosovës ka njoftuar se me të marrë këtë informacion, ka dërguar njësitet policore në këtë vend për të patrulluar, por se nuk kanë gjetur ndonjë ushtar serb.

Policia tha se mandatin e sigurisë në këtë zonë e ka KFOR-i.

Postimi i Avdullah Hotit:

Lidhur me atë që ka ndodhur dje në Karaçevë, janë angazhuar të gjitha organet përkatëse për të vlerësuar rastin. Shpejt do të kem një raport të detajizuar.

Qytetarët tanë në atë pjesë nuk do të jenë pa mbrojtje të institucioneve. Veprimet tona do të jenë në përputhje me kushtetutën dhe ligjin, si dhe të koordinuara me të gjithë mekanizmat e sigurisë në vend.

Lidhur me atë që ka ndodhur dje në Karaçevë, janë angazhuar të gjitha organet përkatëse për të vlerësuar rastin. Shpejt do të kem një raport të detajizuar. Qytetarët tanë në atë pjesë nuk do të jenë pa mbrojtje të institucioneve. Veprimet tona do të jenë në përputhje me kushtetutën dhe ligjin, si dhe të koordinuara me të gjithë mekanizmat e sigurisë në vend.

Shpërndaje
Share.

Komento