FOTO/ Paralajmërimi për luftë nga Kina? SHBA-të rreshtojnë ‘bishat’ bombarduese dhe bëhen gati…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ushtria amerikane bëri një prezantim force disa ditë më parë kur nxori në pistën e bazës ajrore të “Barksdale” në Luisiana, flotën e avionëve të saj bombardues “B-52”.

Një grup prej 8 avionësh “Boeing Stratofortress” u fotografuan më 14 tetor në atë që quhet “Parada e Elefantëve”, e cila nënkupton vendosjen e këtyre gjigantëve ajrorë në resht, që nisen njëri pas tjetrit në intervale kohore të vogla.

Ushtria amerikane ka dhënë shumë pak detaje për këtë stërvitje, por mësohet se avionët u ulën më pas në bazën tjetër ajrore të Dakotës së Veriut, raporton “Daily Mail”.

Ky ushtrim force vjen disa ditë pas deklaratës së presidentit kinez Xi Jinping, i cili i’u kërkoi ushtarëve të tij të përgatiteshin për luftë.

Edhe pse deklaratat e presidentin komunist të Kinës nuk ishin të drejtë për drejta, përsëri ai ka ashpërsuar kohët e fundit tonet ndaj SHBA-ve.

34555200 8853977 B 52h Stratofortresses From The 2nd Bomb Wing Line Up On The Run A 62 1603084089273

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

/Burimi: Daily Mail/Përktheu: GazetaReforma.com/

 

Shpërndaje
Share.

Komento