Falsifikonin leje legalizimi, vetëdorëzohet nëndrejtori i Kadastrës në Durrës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Disa ditë më parë, në sajë të disa hetimeve disa mujore, policia e Durrësit arrestoi ekonomistin pranë Agjensisë Shterërore të Kadastrës dhe shpalli në kërkim zëvendës drejtorin dhe specialistin e këtij institucioni.

Të tre personat akuzohen se jepnin leje legalizmi, duke falsifikuar dokumentat. Ditën e sotme mësohet se është vetëdorëzuar në polici Arben Isaku. Ky i fundit ka qënë numri dy i PS në Durrës.

Ai ishte në kërkim prej disa ditësh, por ka vendosur të vetëdorëzohet pranë policisë.

Arben Isaku, aktualisht mban detyrën e zv.drejtorit të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Durrës dhe atë të kryetarit të këshilltarëve të PS në Bashkinë Durrës.

Isaku është edhe sekretar i përgjithshëm i degës së PS në qytetin bregdetar.

Isaku është mbajtur për disa muaj në përgjim, nga ku ka rezultuar se në cilësinë e drejtorit të ALUIZNI-t në Durrës ka legalizuar me tituj pronësie dy persona, të cilët kanë paraqitur dokumente të falsifikuara.

Njoftimi i Policisë

Pas një hetimi disamujor, në kuadër të goditjes së veprave penale kundër evazionit fiskal në zonat turistike, është ndaluar një shtetas dhe janë shpallur në kërkim dy të tjerë, të cilët kanë pajisur me leje legalizimi, duke u falsifikuar dokumentet, dy shtetas për një sipërfaqe 123 metra katrorë dhe truall 500 metra katrorë në zonën e plazhit. Është ndaluar shtetasi R.K., 27 vjeç, banues në Durrës, me detyrë ekonomist pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës-Durrës.

Janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve A.I., 42 vjeç, banues në Durrës, me detyrë zv/drejtor pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Durrës; F.R., 28 vjeç, banues në Durrës, me detyrë specialist pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Durrës. Tre shtetasit e mësipërm janë proceduar për veprat penale ‘Korrupsioni pasiv nga persona që ushtrojnë funksione publike’, ‘Shpërdorimi i detyrës’ dhe ‘Falsifikimi i dokumenteve’”, njoftoi policia ne komunikaten e dites se shtune.

Tre zyrtarët ishin mbajtur në vëzhgim dhe në përgjim telefonik dhe ambiental nga ana e specialistëve të Krimit Ekonomik pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës për disa muaj me radhë. Në kërkim, përveç Isakut dhe specialistit të Kadastrës, janë shpallur edhe dy personat që kanë përfituar truall në zonën e plazhit në Durrës përmes dokumenteve të falsifikuara.

“Personat më lart kanë pajisur me leje legalizimi duke falsifikuar dokumentet, shtetasit Xh.N., 29 vjeç, banues në Durrës dhe E.S., 39 vjeç, banues në Berat, të cilët janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e tyre, pasi Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrës ka nxjerrë urdhër ndalimi për veprën penale ‘Vjedhja me pasoja të rënda’”, bëhet e ditur më tej nga Policia. Nga fundi i vitit 2017 deri në shkrirjen e ALUZINI-t me Kadastrën, Isaku mori postin e zv.drejtorit të Kadastrës. Arben Isaku, gjatë kohës që Vangjush Dako ishte në qendër të sulmeve mbi përfshirjen e tij në hetimet e dosjes “339”, ishte një nga mbrojtësit më të mëdhenj të ish-kryebashkiakut.”

Shpërndaje
Share.

Komento