Europa në alarm nga koronavirusi, shënohen tre raste në Francë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në Kinë ka shkuar në 41 numri i të vdekurve nga koronavirusi, ndërsa të infektuar deri më tani numërohen 1300.

Në Europë është ngritur alarmi i kuq, pasi në Francë janë regjistruar tre raste.

Njoftimi është bërë nga ministrja franceze e Shëndetësisë, Agnes Buzyne.

Kjo e fundit tha se me shumë mundësi do të ketë të tjerë, ndërsa një ditë më parë deklaronte se Franca ishte e painfektuar.

Dy raste janë regjistruar në Paris, ndërsa i treti në Bordo.

Të prekurit kishin vetëm pak ditë që ishin kthyer nga Kina.

Instituti Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive në SHBA, shprehen se një vaksinë e mundshme e koronavirusit, është e gatshme për t’u testuar te njerëzit në kohë rekord, më shpejt se tre muaj.

Ndërsa në Itali flitet për një rast të dytë të dyshuar në Parma, pas atij në Bari.

Në Britani janë regjistruar 14 raste të dyshuar që po hetohen.

Shpërndaje
Share.

Komento