Eto’o var këpucët në gozhdë, do të mbahet mend për Triple-tat rradhazi te Barcelona dhe Inter

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Real Madrid, Barcelona, Inter dhe Chelsea janë disa nga skuadrat më të mëdha në futbollin botëror.

E përbashkëta e tyre është Samuel Eto’o, 38 vjeçari kamerunas që i dha fund karrierës 22 vjeçare pas 587 ndeshjeve, 293 golave të shënuar dhe 15 trofeve të fituar për klube.

Sulmuesi kamerunas është i vetmi futbollist që ka fituar dy vite rradhazi UEFA Champions League, titullin kampion dhe Kupën, me dy skuadra të ndryshme.

Gjithashtu ishte pjesë e Inter-it të Jose Mourinho-s që fitoi “Triple”-tën në sezonin 2009-2010.

Eto’o u bë i pari futbollist në Botë i cili përfitoi 20 milionë euro në një sezon kur u transferua nga Inter tek Anzhi Makhachkala në vitin 2011.

Ai luajti 118 ndeshje dhe shënoi 56 gola me kombëtaren e Kamerunit në vitet 1997-2014, gjatë të cilave u shpall kampion i Afrikës në vitet 2000 dhe 2002 si dhe kampion olimpik në vitin 2000.

Shpërndaje
Share.

Komento