Është zyrtare! Milan nënshkruan kontratën 1 vjeçare me Fikayo Tomorin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Duket se Milan po ecën me hapa të sigurtë në merkaton e janarit. Pas nënshkrimit të kontratës me sulmuesin Mario Mandzukic, vjen blerja e radhës. Kuqezinjtë kanë huazuar deri në fund të vitit mbrojtësin e Chelsea, Fikayo Tomori për  1 milion euro pas mungesave të vazhdueshme që kanë vuajtur këtë sezon për shkak të dëmtimeve dhe ‘COVID-19.

Milani, i cili është në krye të Serisë A të Italisë, është në mes të një krize mbrojtëse dhe i duhet Tomori për të forcuar opsionet e tyre në pjesën e pasme përpara ndeshjes së tyre kundër Atalanta në San Siro këtë fundjavë. Milani ka siguruar deri tani mesfushorin Sualiho Meites në formë huazimi nga Torino dhe sulmuesin kroat Mario Mandzukiç.

Tomori, një produkt i akademisë Chelsea dhe ka luftuar për minuta në ekipin e Frank Lampard këtë sezon, duke shfaqur vetëm katër herë që nga ardhja e Thiago Silva. Mbrojtësi anglez kishte luajtur një rol më të madh në sezonin e parë në krye të Lampard, duke bërë 22 paraqitje. Ndërkohë ish-trajneri i tij Frank Lampard këmbëngul se Tomori ka ende një të ardhme afatgjatë në klubin Chelsea, duke thënë:

Ky transferim do të jetë shumë pozitiv për dhe ai do të ai do të kthehet tek ne si një lojtar më i mirë.

Shpërndaje
Share.

Komento