E rëndë në Ukrainë, rrëzohet avioni ushtarak afër Kharkiv, vdesin 22 anëtarë të bordit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një aeroplan ushtarak ukrainas që mbante studentë të shkollës së aviacionit u rrëzua dhe shpërtheu në flakë mbrëmjen e sotme ndërsa ulej, duke vrarë 22 vetë, tha shërbimi i emergjencave të vendit.

Dy persona në bord u plagosën rëndë dhe katër të tjerë u zhdukën. An-26 u rrëzua ndërsa po zbriste në aeroportin në Chuhuiv, rreth 400 kilometra (250 milje) në lindje të kryeqytetit Kiev.

Raportet thanë se aeroplani kishte një ekuipazh ushtarak dhe se shumica e atyre që ishin në bord ishin studentë në një universitet aviacioni të drejtuar nga ministria e mbrojtjes.

Ende nuk ka informacione zyrtare se çfarë mund ta ketë shkaktuar rrëzimin tragjik të tij.

Shpërndaje
Share.

Komento