Donald Trump nuk heq dorë, mund të kandidojë për president në zgjedhjet e vitit 2024

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ish Presidenti Donald Trump ka të ngjarë të konfrimojë mundësinë e kandidimit përsëri për president në vitin 2024 në fjalimin e tij të parë të madh pas Shtëpisë së Bardhë këtë fundjavë. Kështu tha të hënën organizatori i konferencës konservatore ku Trump do të flasë.

Matt Schlapp, kryetar i Bashkimit Konservator Amerikan, i cili pret Konferencën e Veprimit Politik Konservator (CPAC) ku Trump do të flasë të Dielën, tha se ai priste që Trump të kishte një rol aktiv në politikën e Partisë Republikane në ngjarjen katër-ditore në Orlando, Florida .

“Nuk jam i sigurt se çfarë do të thotë ai për vitin 2024, por jam shumë i sigurt se ai do ta bëjë të qartë se është një mundësi shumë e vlefshme”, tha Schlapp për Reuters.

Një përfaqësues për Trump nuk pranoi të komentonte se çfarë mund të thoshte në ngjarje. Trump më parë ka thënë se do të konsiderojë të kandidojë përsëri për presidencën. Trump ka sinjalizuar që ai synon të luajë një rol në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022, të cilat do të përcaktojnë nëse demokratët mbajnë kontrollin e Kongresit, duke mbështetur sfiduesit kryesorë të Republikanëve të Kongresit që votuan për ta hequr ose dënuar atë me akuzën e nxitjes së sulmit ndaj Kapitolit në 6 janar  në SHBA, shkruan Reuters.

Por biseda për një tjetër drejtim të Shtëpisë së Bardhë mund të ketë efektin e ngrirjes së fushës Republikane në një kohë kur aspirantët e Shtëpisë së Bardhë do të mblidhnin në heshtje mbështetës. Kandidatë të tjerë të mundshëm republikanë të 2024 përfshijnë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe Guvernatorin e Dakotës së Jugut Kristi Noem, të dy do të marrin pjesë gjithashtu në konferencën e CPAC.

Drejtuesit e partisë Republikane, duke përfshirë përfaqsuesin e lartë të Senatit, Mitch Mçonnell, do të donin ta linin Trumppas krahëve, ndërsa mbështetësit e tij besojnë se energjia që gjeneron në bazën konservatore mund të ndihmojë republikanët të fitojnë në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022.

“Donald Trump do të qëndrojë në lojë dhe do të përfshihet në zgjedhjet paraprake dhe do të mbajë fjalime. Ata janë shumë të shqetësuar se ai do të vazhdojë të ketë një ndikim. Këshilla ime për ta është që të mësohen me të, ”tha Schlapp.

 

Shpërndaje
Share.

Komento