Do të shpëtonte nxënësit e rrëmbyer, detaje të reja nga rrëzimi i avionit të Nigerisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Forcat ajrore të Nigerisë kanë thënë se aeroplani i saj, i cili u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti i Abuja të Dielën në mëngjes për shkak të një dëmtimi mekanik. Duke vrarë të gjithë në anëtarët në bord – ishte në një mision për të shpëtuar nxënësit e shkollës të rrëmbyer javën e kaluar.

Një zëdhënës i tha CNN se avioni ishte në operacionet e mbikëqyrjes në shtetin Niger si pjesë e përpjekjeve për të shpëtuar të paktën 42 nxënës dhe anëtarë të stafit të marrë nga persona të armatosur nga Shkolla Shkencore e Qeverisë Kagara të Mërkurën e kaluar. Një student vdiq gjatë këtij sulmi.

Nën-Marshalli Ajror Ibikunle Daramola i tha CNN të hënën pasdite se forca ajrore i kishte dhuruar avionin ushtarak një task force të përbashkët që koordinonte operacionin e shpëtimit në Kagara.

“Përpjekja e shpëtimit po koordinohet nga një ekip shumë-agjencish … avioni i rrëzuar ishte pjesë e kontributit të forcës ajrore në misionin e shpëtimit,” shtoi aiAi shtoi se të gjitha familjet e personelit janë informuar dhe filloi një hetim.

Përpjekjet e vazhdueshme të shpëtimit ndoqën një direktivë nga Presidenti Muhammadu Buhari për forcat e armatosura dhe policinë për të siguruar që të gjithë robërit të shpëtoheshin.

Shpërndaje
Share.

Komento