fbpx

Dëmtimi i Coutinho i kursen Barcelonës 20 milionë euro nga Liverpool

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lëndimi i Philippe Coutinho do të thotë që përfaqësuesi brazilian është i përjashtuar për pjesën tjetër të sezonit dhe nuk do të arrijë 100 ndeshje me Blaugrana. Në rast se Coutinho arriti ta bëjë këtë, katalanasit do të duhet të paguajnë 20 milion euro për Liverpool për shkak të një klauzole bonusi të përfshirë në marrëveshjen midis dy klubeve.

Coutinho nuk ka luajtur një lojë të vetme që nga dhjetori dhe ka marrë pjesë në 14 duele këtë sezon dhe në 90 në total për Blaugrana. Barcelona shpenzoi 120 milion euro plus 40 milion euro të tjera në shpërblime, nga të cilat Liverpool tashmë ka marrë 15 milion euro, për ta joshur atë  në vitin 2018.

Përhapja e COVID-19 i ka dhënë një goditje të madhe Barcelonës, e cila duhet të mbledhë para këtë verë për të ekuilibruar listat e tyre dhe një largim i mundshëm i Coutinho nuk duhet të përjashtohet. Barcelona duhet të ulë kufirin e tyre të pagave dhe ata mund ta bëjnë këtë duke hequr qafe më shumë se 40 milion euro që mund të paguajnë për Coutinho sezonin e ardhshëm si tarifa dhe paga të amortizimit.

Për të gjetur paditës të mundshëm dhe për të tërhequr interes nga klubet që mund të përballonin të përmbushin kërkesat e tij për pagë, katalanasit shpresojnë të shohin Coutinho që shkëlqen në Copa America që do të fillojë në qershor.

Shpërndaje
Share.

Komento