COVID-19/ Shqiptarët vijojnë të jenë të pabindur, hiqen 20 patenta dhe gjobiten 111 shtetas

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Policia ka vijuar me kontrollet për zbatimin e masave ndaj COVID-19.

Si rezultat, gjatë 24 orëve të fundit 20 shoferëve u janë hequr patentat dhe u janë bllokuar mjetet.

Gjithashtu janë gjobitur 111 shtetas, të cilët janë konstatuar duke lëvizur në këmbë dhe biçikletë në orët e pasdites, pa ndonjë emergjencë.

Njëkohësisht janë gjobitur edhe 9 njësi tregtie, të cilat nuk zbatuan orarin e mbylljes.

Njoftimi i Policisë:

Policia e Shtetit

Vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë evidentuar 20 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Ndërkohë, në Elbasan është arrestuar në flagrancë shtetasi E. D., 33 vjeç, banues në Elbasan, pasi është konstatuar duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur, në masën 0.70 mg/l.

Në të gjithë vendin, gjatë 24 orëve të fundit, nga strukturat e Policisë janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 111 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, në orët e pasdites, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 9 njësi tregtie që nuk kanë zbatuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masa administrative, në bazë të nenit 3, pika 7 e Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020.

Policia apelon për qytetarët se nuk do të lejohet asnjë këmbësor të dalë për shëtitje, aktivitet sportiv apo për motive të tjera, përveç emergjencave mjekësore dhe atyre që shkojnë në punë, të cilët duhet të kenë me vete kartën e identitetit dhe vërtetimin e punës nga punëdhënësi.

Për të bërë pazar në qendrat urbane, një pjesëtar i familjes duhet të aplikojë në e-Albania apo në numrin falas 55155, për t’u pajisur me autorizim, ndërsa pensionistët nuk lejohen në mënyrë kategorike të dalin nga banesa.

Shërbimet e Policisë, nëse do konstatojnë këmbësorë me mungesë të email-it apo mesazhit konfirmues nga e-Albania, do të aplikojnë gjobat ndaj tyre.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Numri i të prekurve nga COVID-19 në vendin tonë ka shkuar në 259, në mesin e të cilëve 15 viktima dhe 67 të shëruar.

Në spitalin Infektiv ndodhen 77 persona, 8 prej të cilëve në terapi intensive ku 4 janë intubuar.

Tirana është qyteti më i prekur me 129 raste, ndërsa më pas ndjek Durrësi me 29 dhe Fieri me 23.

Autoritetet vijojnë me thirrjet për respektimin e rregullave të higjienës, distancimit social dhe kufizimin e daljeve nga shtëpitë.

Shpërndaje
Share.

Komento