Bruno Fernandes i pandalshëm te Manchester United! Barazon Messin për numrin e golave

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bruno Fernandes ka pasur një ndikim të jashtëzakonshëm që kur u bashkua me Manchester United nga Sporting CP pak më shumë se një vit më parë. Mesfushori portugez, që nga arritja në Old Trafford, ka shënuar 34 gola dhe asistuar në 20 të tjerë në vetëm 59 ndeshje.

Kontributi marramendës i Fernandes me 54 gola e rrit atë në nivel me Lionel Messi gjatë së njëjtës periudhë, i cili ka shënuar 33 dhe asistuar 21. Vetëm një lojtar në ligat më të mira të Evropës mund të pretendojë të mposhtë çiftin e tyre: Robert Lewandowski, i cili ka shënuar 54 dhe ka asistuar 14.

Në krye të tre më të mirëve janë Cristiano Ronaldo (48; 41 + 7), Erling Haaland (46; 38 + 8) dhe Romelu Lukaku (46; 39 + 7).

Fernandes gjithashtu dallohet në një kategori tjetër: të jesh një nga tre lojtarët në pesë ligat e mëdha të Evropës që arrin shifra dyshifrore në gola dhe asistime deri më tani këtë sezon. Ish lojtari i Sporting kryeson atë listë me 15 gola dhe 10 asistime, i ndjekur nga Harry Kane (13 + 11) dhe Thomas Muller (10 + 10).

55 milion euro që u deshën për të nënshkruar Fernandes janarin e kaluar vështirë se mund të ishin shpenzuar më mirë nga Manchester United, pasi ai vazhdon të konfirmojë statusin e tij si lojtar i mirë dhe duke provuar se 32 golat që e bënë atë mesfushorin më të mirë të kontinentit në 2018 / 19 për Sporting nuk ishin një shpifje.

Shpërndaje
Share.

Komento