Brazili kthen stadiumet në spitale për shkak të koronavirusit, mes tyre edhe legjendari “Maracana”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stadiumi legjendar “Maracana” në kryeqytetin brazilian, Rio de Janeiro, do të kthehet në spital, për të kuruar pacientët e prekur nga koronavirusi.

Duke qenë se numri i rasteve po rritet dita-ditës në Brazil, qeveria vendosi të transformojë stadiumin në spital, pasi spitalet janë të tejmbushur.

Me një kapacitet prej 78 mijë vendesh, “Maracana” nuk është i vetmi stadium që do të kthehet në qendër shëndetësore.

Kryebashkiaku i Sao Paolos, qytetit me më shumë të prekur dhe viktima nga koronavirusi, bëri me dije se gjatë javëve të ardhshme në stadiumin “Pacembu”, do të vendosen 2000 shtretër.

Edhe ekipet e tjera të futbollit në Brazil, përfshirë Santos, Corinthias, Sao Paolo dhe Goias, janë të gatshme të ofrojnë stadiumet e tyre, në shërbim të emergjencës së krijuar nga koronavirusi.

Për shkak të koronavirusit, Federata Braziliane e Futbollit, javën e shkuar vendosi që të ndërpresë kampionatin.

Vendimi u mor pasi lojtarët e Gremios u futën në fushë me maska në shenjë proteste, pasi ishin detyruar të luanin ndërkohë që e gjithë Amerika e Jugut përballej me koronavirusin.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë braziliane, bilanci i COVID-19 është mbi 1500 të prekur dhe 25 të vdekur.

Kujtojmë këtu se në stadiumin “Maracana” , e cila është shtëpia e fitueses së Copa Libertadores në 2019-ën, Flamengo, janë mbajtur Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike verore në 2016-ën dhe finalja e Kupës së Botës në 2014-ën.

Shpërndaje
Share.

Komento