“Bombardimet e NATO-s gjenocid ndaj serbëve”/ Haradinaj shkarkon zv/ministren e Drejtësisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pas deklaratave, të cilësuara si të papranueshme, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkarkuar nga detyra zv/ministren serbe të Drejtësisë, Vesna Mikiç.

Mikiç në 20-vjetorin e fillimit të bombardimeve mbi caqet serbe, e kishte quajtur gjenocid mbi Serbinë këtë akt të NATO-s.

“Në ditën e sotme, para 20 vitesh ndaj një shteti sovran që një dekadë më herët luftoi kundër terrorizmit shqiptar në kuadër të kufijve të saj, është bërë qëllimisht gjenocid i planifikuar nga NATO”- kishte shkruajtur ajo.

Vetë Haradinaj, ka bërë të ditur lajmin, ndërsa ka publikuar vendimin.

“Në Qeverinë dhe institucionet e Republikës së Kosovës, nuk kanë vend individët, pavarësisht përkatësisë etnike, që denigrojnë vlerat e përbashkëta euro-atlantike. Aq më tepër kur shteti i Kosovës është krijuar pikërisht në bazë të këtyre vlerave. Deklarata e zëvendësministres në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiq, se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb, janë të papranueshme dhe përkojnë me gjuhën e urrejtjes, që sanksionohen me Kushtetutë dhe ligj. Prandaj, sot kam liruar nga detyra zëvendësministren Mikiq”, shkruan Haradinaj.

Shpërndaje
Share.

Komento