Bayern Munchen humb shansin për të shkuar tetë pikë larg në krye të Bundesligës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bayern Munchen humbi shansin për të shkuar tetë pikë larg në krye të Bundesligës pasi ata humbën 2-1 në Eintracht Frankfurt.

Daichi Kamada dhe Amin Younes u dhanë epërsinë mikpritësve me dy gola në pushim. Robert Lewandowski shënoi në golin e tij të 26-të në ligë nga krosi i Leroy Sane për të rinovuar shpresën, por skuadra e Hansi Flick nuk ishte në gjendje të gjente barazimin.

RB Leipzig i Julian Nagelsmann mund të shkurtojë epërsinë në dy pikë nëse fitojnë ndeshjen e së Dielës në Hertha Berlin. Rezultati shënon një tjetër fitore të paharrueshme për Eintracht mbi 30 herë kampionët e Gjermanisë, me fitoren e 5-1 të termit të kaluar në Frankfurt duke qenë parathënia e largimit të Niko Kovac si shefi i Bayern dhe Flick që morën përsipër.

Rezultati gjithashtu zgjat drejtimin e tyre në nëntë fitore në 10 ndeshjet e tyre të fundit në kampionat pasi ata qëndrojnë të katërt në tabelë.

Ndërsa Flick udhëhoqi Bayernin drejt fitores në Kupën Botërore të Klubeve Fifa, skuadra e tij është zhgënjyer që nga kthimi në detyrat e brendshme dhe përsëriti fillimin e butë që kontribuoi në barazimin e tyre 3-3 kundër Arminia që luftonte.

Pavarësisht se Lewandowksi ishte afër rekordit 49-vjeçar të Gerd Muller me 40 gola në fluturim të lartë në Gjermani, kësaj here Bayern u detyrua të paguante për hapjen e tyre të sheshtë.

Shpërndaje
Share.

Komento