Austriaku David Alaba bën gati kontratën 4-vjeçare me Real Madridin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbrojtësi austriak David Alaba ka arritur një marrëveshje për t’u bashkuar me Real Madrid në një transferim në verë, duke i dhënë fund kontrates 13-vjeçare në Bayern Munchen. Mbrojtësi do të nënshkruajë një marrëveshje katër-vjeçare me kampionët spanjollë në javët e ardhshme.

Ëndërra e austriakut ka qenë gjithmonë të luajë për Real Madrid dhe ai do të shkojë atje pasi ka refuzuar ofertat nga ekipet e  tjera si Liverpool dhe Paris Saint-Germain. Bayern ka bërë tre oferta të veçanta për zgjatjen e kontratës, por lojtari kishte vendosur me mendimin e tij dhe donte një sfidë të re.

Është hartuar një marrëveshje para kontratës dhe do të nënshkruhet pasi lojtari të ketë kaluar testet mjekësore. 28-vjeçari do të fitojë 230,000 € (204,000 £) pas nënshkrimit të kontratës mes palëve të përfshira. Alaba ka fituar nëntë tituj kampionati dhe dy tituj të Ligës së Kampionëve gjatë kohës së tij në Bayern Munchen, pasi ishte bashkuar në akademinë e tyre nga Austria e Vjenës në 2008.

Ndërkohë Bild ka kontaktuar me babain e David, George për të vërtetuar këto fjalë, por ky i fundit i ka hedhur poshtë. Ai mësohet se e ka mohuar marrëveshjen me Real Madrid dhe se vizitat mjekësore djali i tij i ka kryer privatisht.

Shpërndaje
Share.

Komento