fbpx

Auckland del nga bllokimi, Australia fillon vaksinimet AstraZeneca

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Auckland, qyteti më i madh i Zelandës së Re, u shfaq të Dielën nga një bllokim i rreptë gjatë një jave të vendosur pas një grupi komuniteti të infektuar me variantin më ngjitës të koronavirusit Britanik. Nuk kishte raste të reja lokale COVID-19 të regjistruara të Dielën, thanë zyrtarët shëndetësorë, duke shënuar një javë të plotë të mos transmetimit të komunitetit në të gjithë vendin.

Auckland, një qytet me afro dy milion banorë, do të vazhdojë të ketë kufizime në mbledhjen publike dhe maskat janë të detyrueshme në transportin publik. Kufizimet mund të lehtësohen më tej të Premten. Australia gjithashtu nuk kishte raste lokale COVID-19 të Dielën, duke e bërë atë ditën e 37-të pa infeksione këtë vit. Nuk ka pasur asnjë vdekje në 2021.

Masat e shpejta të shëndetit publik të kombinuara me gjurmimin agresiv të kontakteve, mbylljet e kufijve dhe karantinën e detyrueshme për udhëtarët janë vlerësuar se kanë bërë Zelandën e Re dhe Australinë shumë të suksesshme në mbajtjen e përhapjes së pandemisë. Të dy vendet panë që ekonomitë e tyre u rikuperuan shpejt në pjesën e dytë të vitit 2020. Ekonomia e Australisë u zgjerua me një ritëm shumë më të shpejtë se sa pritej në tremujorin e fundit të vitit të kaluar dhe të gjitha shenjat ishin që 2021 gjithashtu ka filluar në një bazë të fortë.

Inokulimi i koronavirusit filloi në të dy vendet, me përhapjen e vaksinimeve në Australi duke u komplikuar pak pasi Italia bllokoi një dërgesë të vaksinës së AstraZeneca. Ministri i Shëndetësisë i Australisë, Greg Hunt është midis të parëve që morën vaksinën e Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca të Dielën pas një dërgese të mëparshme, tha se dalja në treg është në rrugën e duhur.

Inokulimi me vaksinën Pfizer / BioNTech filloi në shkurt, por shumica e australianëve do të vaksinohen me vaksinën e Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca. Numri javor i dozave të administruara pritet të arrijë në 1 milion deri në fund të Marsit. Qeveria po shpenzon më shumë se 6 miliardë AUD (4.6 miliardë dollarë) për të mbështetur shpërndarjen e vaksinave me kontrata për mbi 150 milion doza të vaksinave të ndryshme COVID-19.

Shpërndaje
Share.

Komento