Atentati ndaj fisit Çapja, ja sa vite burg kërkoi Prokuroria për Shkëlzen Hasanpapajn

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prokuroria e Elbasanit kërkoi ditën e sotme 22 vite burg për Shkëlzen Hasanpapaj.

Ky i fundit është i dyshuari kryesor për atentatin ndaj Florenc Çapjas dhe Bledar Muçës më 6 qershor të 2016-ës.

Gjatë atentatit u plagos edhe një efektiv i Policisë së Elbasanit.

Prokurorët që dhanë pretencën ishin Neritan Hoxha dhe Ritvan Suka, shkruan “Faxweb”.

Ndërkohë mbi Hasanpapën rëndojnë veprat penale “Vrasje me paramendim ndaj një ose më shume personave” e mbetur në tentative dhe “Mbajtje pa leje e armëve të zjarrit”.

Ai u arrestua më 7 shkurt të 2017-ës në Holandë dhe më pas u ekstradua në Shqipëri.

Hetimet për rastin në fjalë, janë të bazuara mbi kamerat e sigurisë të një biznesi pranë vendit ku ndodhi atentati, të cilat identifikuan edhe njërin prej të dyshuarve.

Në të njëjtën kohë janë bërë edhe ballafaqime të dhënash dhe dëshmish.

Shpërndaje
Share.

Komento