Arrestohet shqiptari i akuzuar për vrasje, arriti të arratisej nga burgu i sigurisë së lartë në Zvicër

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mediat zveceriane ditën e djeshme publikuan lajmin për arrestimin e një shqiptari të shumëkërkuar për vrasje.

Sipas tyre thuhet se aishte ishte arratisuar nga burgu i sigurisë së lartë në Zvicër, pasi po vuante edhe dënimin për vrasje.

Identiteti i tij është Bashkim Lajqi. Ai është arrestuar në qytetin e Pejës dhe do të ekstradohet sa më parë drejt Zvicrës.

Bëhet e ditur se ai ka qenë i i shpallur në kërkim nga autoritetet zvicerane për vrasjen e Selim Elshanit e ndodhur në maj të vitit 2013 në Friburg të Zvicrës.

Arrestimi i tij është bërë në sajë të një operacioni policor ndërkombëtar, i udhëhequr nga Drejtoria e Sigurisë dhe Drejtësisë në Freiburg.

Gjithashtu mësohet edhe se ai e ka vrarë Selim Elshanit në vazhdën e një sherri të përgjakshëm shumëvjeçar në mes të dy klaneve familjare nga Kosova.

Shpërndaje
Share.

Komento