Armenia rrëzon 5 helikopterë dhe avionë, shkatërron 15 automjete dhe sistemin e…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Mbrojtjes së Armenisë ka njoftuar ditën e sotme se ushtria e Nago-Karabakut ka rrëzuar një aeroplan dhe një helikopter të Ajzerbajxhanit.

Ndërkohë menjëherë pas kësaj mediat raportuan edhe për dy rrëzime të tjera avionësh.

“Dy avionë të tjerë u goditën. Kjo do të thotë që tre aeroplanë u rrëzuan sot. Për më tepër, dy helikopterë dhe gjashtë dronë u shkatërruan brenda ditës,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë Artsrun Hovanisyan në profilin e tij në Facebook.

“Forcat e Nago-Karabakut rrëzuan një aeroplan dhe një helikopter në jug dhe juglindje të vendit” , shkroi zëdhënësja e Ministrisë Susan Stepanjan më parë në profilin e saj në Facebook.

Sakaq disa orë më parë, Ministria e Mbrojtjes së Armenisë tha se 15 automjete u shkatërruan, dhe  të një sistem raketash BM-30 Smerch dhe gjashtë dronë u rrëzuan.

Lufta mes dy vendeve ka shpërthyer ditën e diel, për rajonin e Karabak. Konflikti ishte shuar prej vitesh dhe është rindezur sërish. Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por i kontrolluar nga armenët etnikë. Kur u shkëput në fillim të viteve 1990, dhjetëra mijëra njerëz vdiqën në luftime. Ndërkohë lufta vazhdon, pasi presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka deklaruar se është i sigurtë për të rimarrë kontrollin mbi rajon dhe vazhdon ti mbështet kësaj deklarate.

Shpërndaje
Share.

Komento