fbpx

Akuzat për përdhunim, ish-drejtori i teatrit grek mbahet në burg

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prokurorët urdhëruan të Premten që ish-drejtori i Teatrit Kombëtar të Greqisë të dënohej pasi u dëgjua versioni i tij mbi akuzat për përdhunim të fëmijëve, tha avokati i tij.

Autoritetet gjithashtu filluan një hetim mbi pretendimet se mësuesit po abuzonin me studentët në një shkollë private në Athinë pas një letre të nënshkruar nga gati 300 nxënës.

Dimitris Lignadis, një aktor i shquar, dha dorëheqjen si kreu i Teatrit Kombëtar këtë muaj dhe u dorëzua të Shtunën pasi u lëshua një urdhër arresti pas padive të ngritura kundër tij nga dy të rinj që thonë se ai i përdhunoi ata kur ishin të mitur.

Lignadis ka mohuar të gjitha akuzat dhe çështja “me të vërtetë nuk ka prova”, u tha gazetarëve avokati i tij mbrojtës, Alexis Kougias. “Unë jam i sigurt që në fund ky person do të lirohet”.

Çështja, e cila ndjek pretendime të tjera të abuzimit seksual në jetën kulturore dhe sportet greke javët e fundit bëri që Kryeministri Kyriakos Mitsotakis të njoftojë se qeveria e tij do të ashpërsojë ligjet për të luftuar abuzimin seksual dhe për të mbrojtur të miturit.

Të Premten, një prokuror urdhëroi një hetim paraprak për pretendimet e abuzimit në shkollën prestigjioze private Arsakeio, të bëra nga një grup ish-studentësh kundër mësuesve.

Në një letër të nënshkruar nga 285 studente  të cilët ishin në shkollë midis 1994-2018, ata thanë se mësuesit “shfrytëzuan sistematikisht dhe fyen dinjitetin seksual të studentëve me sjelljen e tyre joetike”, dhe kërkuan që ata të hiqen.

Shpërndaje
Share.

Komento