“Italia e dytë”, COVID-19 paralizon Spanjën: 838 viktima në 24 orë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spanjë tashmë mund të cilësohet si “Italia e dytë”, pasi numri i viktimave po rritet frikshëm dhe brenda 24 orëve janë shënuar 838 viktima.

Numri i të infektuarve deri tani ka shkuar në më shumë se 79 mijë persona, teksa të dhënat zyrtare tregojnë se numri total i viktimave ka shkuar në 6,528 duke kaluar edhe Kinën.

Sa i përket numrit të viktimave, Spanja është në vendin e dytë në rang botëror, pas Italisë, teksa pritet një rritje e kurbës.

Ditën e djeshme koronavirusi nuk kurseu as familjen mbretërore, pasi Princeshë Maria Teresa ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare.

Në rang botëror, deri tani janë regjistruar 31, 913 viktima dhe 680,557 të infektuar në 199 shtete, teksa vetëm në Itali është shënuar 1/3 e viktimave.

Shpërndaje
Share.

Komento