20 lojtarët më të mirë të dekadës, Messi në vendin e parë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Faqja e statistikave botërore, IFFHS ka renditur në një listë 20 lojtarët më të mirë nga viti 2011-2020. Kjo listë me super yje nga fusha e blertë kryesohet nga Lionel Mesi. IFFHS në këtë klasifikim ka analizuar ecurinë dhe trofetë e fituar vit pas viti të këtyre 20 lojtarëve për të krijuar përcaktimin e lojtarit më të mirë të botës në dekadën 2011-2020.

Gjithashtu për të bërë këtë renditje IFFHS ka marrë në konsideratë “TOP 20” vjetore të secilës kategori në fjalë dhe ka caktuar pikë për secilin vend. Vendi i parë është vlerësuar me 20 pikë, i dyti me 19 pikë, i treti me 18 pikë. Dhe 1 pikë për vendin e njëzetë.

Lionel Messi, fitues i Çmimit të Vitit në 2015, 2017, 2018 dhe 2019, gjithashtu i dyti në 2011, 2014, 2018 dhe 2020, natyrisht fitoi “Çmimin e playmaker-it më të mirë të botës nga viti 2011-2020”

Dominimi i tij gjatë gjithë këtyre 10 viteve të fundit ishte sovran, duke fituar 4 “Topa të Artë” midis 2011 dhe 2020, 6 tituj në La Liga, 5 Kupa të Mbretit, 4 Superkupa të Spanjës, 2 Champions, 2 Superkupa të Europës, dhe 2 Botërore për Klube me Barcelonën. Ndërkohë i dyti në këtë renditje është ish-shoku i tij i ekipit Andres Iniesta, fitues i dy Çmimeve Vjetore 2012 dhe 2013. Më pas Luka Modriç i Kroacisë dhe Kevin De Bruyne dhe Toni Kros. Cristiano Ronaldo renditet në vendin e 12 me 54 pikë.

Shpërndaje
Share.

Komento