- Reklamë -spot_img
0.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaTalebanët nuk do kenë akses në rezervat e bankës qendrore afgane, SHBA...

Talebanët nuk do kenë akses në rezervat e bankës qendrore afgane, SHBA ndërmerr veprimin e radhës

- Reklamë -spot_img

Zëvendës Sekretari i Thesarit i Shteteve të Bashkuara, Ëally Adeyemo tha se ai nuk sheh asnjë situatë ku talebanët, të cilët rimarrën pushtetin në Afganistan në gusht, të lejohen të kenë qasje në rezervat e bankës qendrore afgane, të cilat kryesisht mbahen në Shtetet e Bashkuara.

“Ne besojmë se është thelbësore që ne të ruajmë sanksionet tona kundër talebanëve, por në të njëjtën kohë të gjejmë mënyra për ndihmë humanitare legjitime për t’iu ardhur popullit afgan. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë”, i tha Adeyemo të martën Komitetit Bankar të Senatit.

Talebanët i kanë bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të heqin një bllok mbi më shumë se 9 miliardë dollarë të rezervave të bankës qendrore afgane të mbajtura jashtë vendit ndërsa qeveria po përpiqet të përmbajë një krizë të thelluar ekonomike.

Talibanët morën përsëri pushtetin në Afganistan në gusht pasi Shtetet e Bashkuara tërhoqën trupat e tyre, pothuajse 20 vjet pasi grupi i armatosur u rrëzua nga forcat e udhëhequra nga SHBA pas sulmeve të 11 Shtatorit 2001, në SHBA.

SHBA dhe vendet e tjera perëndimore janë duke u përballur me zgjedhje të vështira pasi një krizë e rëndë humanitare u shfaq në Afganistan. Ata janë përpjekur të gjejnë se si të angazhohen me talebanët pa u dhënë atyre legjitimitetin që ata kërkojnë, duke siguruar që ndihma humanitare të vazhdojë në vend.

“Qëllimi ynë është të sigurohemi që ne po zbatojmë regjimin tonë të sanksioneve kundër talebanëve dhe rrjetit Haqqani, por në të njëjtën kohë duke lejuar rrjedhën e ndihmës humanitare në vend”, tha Adeyemo.

Rrjeti Haqqani është një grup i lidhur me talebanët me bazë pranë kufirit me Pakistanin dhe fajësohet për disa nga sulmet më të rënda vetëvrasëse të luftës.

Adeyemo tha se Departamenti i Thesarit po merrte çdo hap që mundet brenda regjimit të tij të sanksioneve për t’u bërë të qartë grupeve humanitare se Uashingtoni dëshiron të lehtësojë rrjedhën e ndihmës për njerëzit afganë, por paralajmëroi se që ndihma humanitare të rrjedhë, talebanët duhet të lejojnë që kjo të ndodhë brenda vendit. Thesari muajin e kaluar hapi më tej rrugën që ndihma të rrjedhë në Afganistan pavarësisht sanksioneve amerikane ndaj talebanëve kur lëshoi ​​dy licenca të përgjithshme.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj