- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaSHBA kthehet në Këshillin e të Drejtave të Njeriut tre vite pasi...

SHBA kthehet në Këshillin e të Drejtave të Njeriut tre vite pasi Trump vendosi largimin

- Reklamë -spot_img

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së zgjodhi të enjten Shtetet e Bashkuara në Këshillin e të Drejtave të Njeriut me bazë në Gjenevë, më shumë se tre vjet pasi administrata Trump dha dorëheqjen nga organi prej 47 anëtarësh për shkak të asaj që ai e quajti paragjykim kronik kundër Izraelit dhe mungesës së reformës.

Shtetet e Bashkuara, të cilat nuk ishin kundërshtuar, morën 168 vota në votimin e fshehtë nga Asambleja e Përgjithshme e 193 anëtarëve. Tashmë fillon një mandat tre -vjeçar më 1 janar – duke e vënë Uashingtonin kundër Pekinit dhe Moskës, të cilët filluan mandatet e këshillit këtë vit.

Presidenti amerikan Joe Biden mori detyrën në janar duke u zotuar se të drejtat e njeriut do të ishin qendra e politikës së tij të jashtme dhe administrata e tij nuk është shmangur nga kritikat ndaj Kinës për Hong Kongun, Xinjiang -un dhe Tajvanin dhe thirrjen e Rusisë.

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara në Nju Jork, Linda Thomas-Greenfield, tha se Uashingtoni fillimisht do të përqëndrohej në atë që mund të arrijë në situata me nevojë të madhe, të tilla si në Afganistan, Burma, Kinë, Etiopi, Siri dhe Jemen.

“Qëllimet tona janë të qarta: qëndroni me mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe flisni kundër shkeljeve dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut”, tha ajo në një deklaratë, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara gjithashtu do të kundërshtonin vëmendjen joproporcionale të këshillit ndaj Izraelit.

Kandidatët e Këshillit për të Drejtat e Njeriut zgjidhen në grupe gjeografike për të siguruar përfaqësim të barabartë. Nuk pati gara konkurruese të enjten për të zgjedhur 13 anëtarë të rinj dhe për të rizgjedhur pesë anëtarë. Anëtarët nuk mund të shërbejnë më shumë se dy mandate radhazi. Asambleja e Përgjithshme zgjodhi gjithashtu Kazakistanin, Gambinë, Beninin, Katarin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Malajzinë, Paraguajin, Hondurasin, Luksemburgun, Finlandën, Malin e Zi dhe Lituaninë dhe rizgjodhi Kamerunin, Eritrean, Somalinë, Indinë dhe Argjentinën të enjten.

 

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj