- Reklamë -spot_img
12.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetRama dhe Erdogan në konferencë, nënshkruhen 7 marrëveshje mes dy qeverive

Rama dhe Erdogan në konferencë, nënshkruhen 7 marrëveshje mes dy qeverive

- Reklamë -spot_img

Pasditen e sotme janë nënshkruar disa marrëveshje mes qeverisë shqiptare dhe asaj turke me rastin e vizitës zyrtare të Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan në Shqipëri.
Bëhet fjalë për marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimit në disa fusha. Pas nënshkrimit pritet të ketë dhe një konferencë për mediat nga kryeministri Rama dhe Presidenti Erdogan.

1- Marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Agjencisë Anadolu dhe Agjencisë Telegrafike Shqiptare.

2- Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin në fushën e trajnimeve për zbatimin e ligjit ndërmjet qeverisë së Turqisë dhe Shqipërisë.

3- Protokoll Bashkëpunimi ndërmjet Drejtorisë së Arkivit Shtetërore Turqisë dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivit.

4- Memorandum mirëkuptimi për Bashkëpunimin në Fushën e Rinisë dhe Sporteve ndërmjet ministrisë se Turqisë dhe asaj shqiptare.

5- Memorandum mirëkuptimi ndërmjet ministrisë së jashtme të Turqisë dhe asaj shqiptare për bashkëpunimin në fushën e protokollit.

6- Protokoll bashkëpunimi ndërmjet Drejtorisë së Përgjithshme Shtetërore të Operas së Baletit dhe të ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Turqisë dhe Ansamblit të Operas dhe Baletit dhe Folklorit shqiptar.

7- Memorandum mirëkuptimi në fushën e menaxhimit të Fatkeqësive ndërmjet Drejtorisë së Emergjencave dhe Ministrisë së Brendshme të Turqisë.

Kujtojmë se pas fjalimit të mbajtur në Laç ku dorëzoi çelësat e shtëpive të ndërtuara, Erdogan bashkë me Edi Ramën kanë shkuar në godinën e kryeministrisë. Vizita e Erdogan në vendin tonë ka ardhur në 554 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut, teksa vizita po zhvillohet në masa të rrepta sigurie ku shumë akse që lidhin kryeqytetin janë të bllokuara.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj