- Reklamë -spot_img
12.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaKomentet e Erdogan, Ministri finlandez: Do të takohem me homologun turk për...

Komentet e Erdogan, Ministri finlandez: Do të takohem me homologun turk për të diskutuar

- Reklamë -spot_img

Ministri i Jashtëm i Finlandës Pekka Haavisto komentoi shkurtimisht komentet negative të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Iltalehti shkruan se konferenca për shtyp e të premtes pasdite e ministrit të Jashtëm Pekka Haaviston dhe ministrit të jashtëm portugez Gomes Cravinho u fokusua në çështjet e medias me deklaratat negative të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në lidhje me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Sipas Erdogan, anëtarësimi i vendeve në NATO do të ishte një gabim. Erdogan thotë se ka shumë organizata terroriste në Finlandë dhe Suedi. Haavisto thotë se në pranverë ka vizituar dy herë Turqinë dhe është takuar me ministrin e Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu. Haavisto tha se ka marrë një mesazh pozitiv nga diskutimet për anëtarësimin në NATO.

“Në fakt, nesër në Berlin do të kem mundësinë të takohem me kolegun Çavuşoğlu dhe të vazhdojmë diskutimet tona. Ne kemi nevojë për përmbajtje në një proces të tillë. Nuk ndodh brenda një dite. Le t’i trajtojmë gjërat hap pas hapi,” tha Haavisto.

Haavisto vuri në dukje se në një proces si anëtarësimi në NATO, vende të ndryshme mund të duan të nënvizojnë gjëra të ndryshme dhe të shfrytëzojnë rastin për të paraqitur pikëpamjet e tyre politike. Ai përmendi veçanërisht Kroacinë, presidenti i së cilës bëri komente kritike në fund të prillit dhe kërkoi ministrin e jashtëm të vendit të shpjegonte çështjen.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj