- Reklamë -spot_img
0.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaFDA autorizon vaksinën Pfizer për fëmijët e moshës 5-11 vjeç në SHBA

FDA autorizon vaksinën Pfizer për fëmijët e moshës 5-11 vjeç në SHBA

- Reklamë -spot_img

Rregullatori shëndetësor i SHBA-ve autorizoi të premten vaksinën e koronavirusit Pfizer për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, duke e bërë atë vaksinën e parë COVID-19 për fëmijët e vegjël në Shtetet e Bashkuara.Vendimi pritet të vërë në dispozicion vaksinën për 28 milionë fëmijë amerikanë, shumë prej të cilëve janë kthyer në shkollë për të mësuar.

Autorizimi vjen pasi një panel këshilltarësh të Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) votuan me shumicë dërrmuese për të rekomanduar autorizimin të martën. FDA autorizoi një dozë 10 mikrogramë të vaksinës Pfizer tek fëmijët e vegjël, më e ulët se 30 mikrogramët në vaksinën origjinale për ata të moshës 12 vjeç e lart. Këshilltarët në panelin e FDA thanë se një dozë më e ulët mund të ndihmojë në zbutjen e disa prej efekteve anësore të rralla.

Në takim, ata i kushtuan vëmendje shkallës së inflamacionit të zemrës, ose miokarditit, që është lidhur me vaksinat si nga Pfizer/BioNTech ashtu edhe nga Moderna, veçanërisht te meshkujt e rinj. Rregullatori tha të premten se përfitimet e njohura dhe të mundshme të vaksinës Pfizer tek individët e moshës 5 deri në 11 vjeç tejkalojnë rreziqet.

Një panel këshillues i Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) është planifikuar të takohet javën e ardhshme për të shqyrtuar rekomandimet se si duhet të përdoret vaksina në atë grupmoshë. Drejtori i CDC do të ketë fjalën e fundit.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj