- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaA do të ketë një dozë të tretë edhe për Moderna-n? Pritet...

A do të ketë një dozë të tretë edhe për Moderna-n? Pritet vendimi i FDA

- Reklamë -spot_img

Një panel këshillues i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) pritet të votojë nëse do të miratojë një dozë të tretë të vaksinës COVID-19 të Moderna, ndërsa administrata e Biden rrit përpjekjet për të vaksinuar më shumë amerikanë.

Moderna shpreson të miratojë një dozë përforcuese që përfshin 50 mikrogramë vaksinë, gjysma e fuqisë së dozës së saj të rregullt, por akoma më e lartë se ajo e Pfizer-BioNTech, e cila përmban 30 mikrogramë. FDA muajin e kaluar miratoi dozat përforcuese Pfizer-BioNTech për segmente të veçanta të popullsisë amerikane.

Paneli këshillues i FDA-së do të votojë nëse përforcuesit Moderna duhet t’u jepen gjashtë muaj pas dozës së dytë individëve të moshës 65 vjeç e lart, atyre në rrezik të lartë nga COVID-19 të rëndë dhe njerëzve të moshës 18 deri në 64 vjeç, të cilët janë shpesh të ekspozuar ndaj infektimit me koronavirus në punët e tyre.

Presidenti Joe Biden, i cili po i shtyn kompanitë amerikane të miratojnë kërkesat e detyrueshme të vaksinave, tha të enjten se ai pret që FDA së shpejti të miratojë më shumë doza dhe vaksina për fëmijët pasi pandemia e koronavirusit në SHBA duket se po lehtësohet.

“Kjo po funksionion. Ne po bëjmë përparim”, tha Biden në fjalimin e tij në Shtëpinë e Bardhë.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj