Zhdukja e Ervis Martinajt dhe rihapja e lojrave të fatit, Rama jep përgjigjen

0
144

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur në lidhje me çështjen më të “nxehtë” të momentit zhdukjen e Ervis Martinajt. I pyetur në emisionin “Opinion” në lidhje me zhdukjen e tij Rama u shpreh e së shpejti policia e Shtetit do të dalë një një version zyrtar. Ndërkohë duke qenë se Martinaj ka qenë i lidhur me lojrat e fatit dhe zhdukja e tij erdhi pikërisht në momente ku u shpalos projekti për rihapjen, Rama u pyet nëse kanë lidhje këto ngjarje, gjë që ky i fundit e mohoi.

Biseda:

Pyetje: Ju pyeta për fatin e njërit nga personave më të përfolur në Shqipëri, Ervis Martinajn?

Rama: Këtë e theksova dhe në fjalim para drejtuesve të policisë së Shtetit, që ne e pamë të udhës që t’i kërkojmë Drejtorit të Përgjithshëm të bëjë një hap mbrapa, se është e papranueshme që vendi të jetojë me një BB të kronikës së zeze. Një media që ushqen këtë telenovelë, në pamundësi të japë versionin zyrtar.

Pyetje: Çfarë ka ndodhur me fatin e tij? A ka informacione policia?

Rama: Policia nuk duhet të ketë thjeshtë informacione, duhet të ketë prova.

Pyetje: A keni ju një version?

Rama: Unë jam i informuar nga policia e Shtetit, por duhet të ketë një version të bazuar në prova.

Pyetje: Por deri tani nuk e ka?

Rama: Policia ka shumë më tepër se të tjetër, por duhet të ketë një informacion zyrtar. Uroj ta ketë sëshpejti.

Pyetje: A ka lidhje tentativa me lojërat e fatit me zhdukjen e Ervis Martinajt?

Rama: Të lutëm se kjo është haluçinante dhe kriminale.

Pyetje: Po përse tani?

Rama: Sepse ne ndërkohë çështja e lojërave të fatit është shumë e qartë, s’ka lidhje me teori konspiracioni.

Pyetje: Pse është shumë e qartë?

Rama: Ne nuk flasim për rikthim të lojërave të fatit, sa të jem unë në ketë detyrë nuk do ketë rikthim.ne kemi një problem me lojërat e fatit, për luajtjen online.

Pyetje: Pse tani?

Rama: Nuk ka lidhje me këtë çështje. Problemi për lojërat e fatit është hapur shumë kohë më parë nga ana e Federatës Shqiptare të Futbollit. Nuk ka përkim.

Pyetje: Ka përkim, u mbyllën me plagosjen e tij, po rihapen me zhdukjen e tij?

Rama: E pavërtetë para sezonit të verës presidenti i FSHF i është drejtuar parlamentit për rihapjen e dosjeve online. Kreu i KOKKSH ka më shumë se një vit kërkon të njëjtën gjë.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj