fbpx

Video epike/ Diplomatët rusë largohen nga Koreja e Veriut me karrocë dore

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një grup diplomatësh rusë dhe familjet e tyre bënë një dalje të pazakontë nga Koreja e Veriut në një karrocë hekuri të shtyrë me dorë për shkak të masave të rrepta Covid. Tetë njerëzit udhëtuan me tren dhe autobus përpara se të shtyheshin përtej kufirit rus për rreth 1 km mbi shinat e trenit.

Koreja e Veriut ka bllokuar shumicën e transportit të pasagjerëve për të kufizuar përhapjen e virusit. Vendi pohon se nuk ka pasur ndonjë rast të konfirmuar, por vëzhguesit kundërshtojnë këtë pretendim. Që nga fillimi i vitit të kaluar, trenat dhe vagonët janë ndaluar të hyjnë ose të largohen nga vendi. Shumica e fluturimeve ndërkombëtare të pasagjerëve gjithashtu kanë ndaluar. Diplomatët rusë u lanë kështu pak zgjedhje.

“Meqenëse kufijtë janë mbyllur për më shumë se një vit dhe trafiku i udhëtarëve është ndalur, u desh një udhëtim i gjatë dhe i vështirë për të arritur në shtëpi,” tha Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë në një postim në Facebook.

Fotografitë e shpërndara nga ministria treguan diplomatët në karrocë me valixhet e tyre mes një peizazhi dimëror. Ata gjithashtu u panë duke brohoritur në një video ndërsa kaluan në Rusi. “Motori” kryesor ishte sekretari i tretë i ambasadës Vladislav Sorokin, i cili shtyu karrocën përtej një ure hekurudhore mbi lumin Tumen në Rusi, tha ministria.

Shpërndaje
Share.

Komento