U shpall “non-grata” nga Meta, Borchardt nuk lejohet të futet në Presidencë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti Ilir Meta ka shpallur “non-grata” ambasadorin e OSBE, Bernd Borchardt.

Në takimin që Meta ka thirrur në zyrën e tij me kryesinë e OSBE, mungon Borchardt.

Sipas “Dosja.al”, Borchardt nuk është lejuar të futet në ambientet e Presidencës.

Shkak për vendimin e Metës është vënia në diskutim e dekretit për shtyrjen e zgjedhjeve vendore dhe gjesti me gishtin e mesit ndaj banorëve të Astirit.

Meta ka nisur takimet në lidhje me ngërçin me Kushtetuesen.

Përveç misionit të OSBE, kreu i shtetit do të takohet me krerët e partive opozitare jashtë parlamentit dhe organizatat jo qeveritare.

Shpërndaje
Share.

Komento