Tenton të iki drejt Irlandës me dokumente të falsifikuara greke, policia spanjolle pranga shqiptarit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Largimi i shqiptarëve nga vendi me dokumente false tashmë është bërë praktikë më vete.

Ditën e sotme një tjetër shqiptar është arrestuar në aeroportin ‘Lanzarote’ në Spanjë, pasi u përpoq të kalonte kufirin për në Irlandë duke përdorur dokumente të falsifikuara.

Sipas mediave spanjolle, 35-vjeçarit shqiptar, pasi i janë bërë kontrollet e duhura ka rezultuar se ishte duke përdorur emrin e një shtetasi grek dhe menjëherë është shoqëruar nga policia, ku edhe po merret në pyetje.

Mirëpo një pikë e pakuptueshme ka qenë se gjatë kontrollit, policia i ka gjetur edhe dokumentet e tij origjinale dhe nuk dihet cila ka qenë arsyeja pse i kishte këto të fundit me vete.

Nga ajo që bëhet e ditur, si rrethanë lehtësuese për shqiptarin është fakti që nuk është ndaluar më parë, pra nuk ka precedent penal, por do të hetohet dhe do të marrë dënimin për veprën “falsifikim dokumentesh”.

Shpërndaje
Share.

Komento