- Reklamë -spot_img
13.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitet“Tentativë për t’ju mbyllur gojën artistëve”, Zhupa denoncon Ministrinë e Kulturës

“Tentativë për t’ju mbyllur gojën artistëve”, Zhupa denoncon Ministrinë e Kulturës

- Reklamë -spot_img

Këtë të premte, deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka bërë një denoncim ndaj Ministrisë së Kulturës në lidhje me një ligj, i cili detyron  artistët e Operas dhe Baletit e Ansamblit popullor të marrin leje për të dhënë mendimet e tyre dhe për tu shprehur lirisht.

“Mbyllja e gojës artistëve sipas metodave komuniste të nenit 55 për agjitacion propagandë është skandali i rradhës i ministrisë së kulturës. Shkelje flagrante e kushtetutës dhe e kodit të punës”, shprehet ajo, ndërsa shton se “këto shkresa bajate janë shprehje e frikës se keqmenaxhimi dhe aferat mund të diskutohen lirisht në portale, media e mediume të tjera”.

Reagimi i plotë:

Mbyllja e gojës artistëve sipas metodave komuniste të nenit 55 për agjitacion propagandë është skandali i rradhës i ministrisë së kulturës. Shkelje flagrante e kushtetutës dhe e kodit të punës.

Një urdhër antiligjor dhe antikushtetues detyron artistët e operas dhe baletit e ansamblit popullor të marrin leje për të dhënë mendimet e tyre dhe për tu shprehur lirisht. Liria e shprehjes është e garantuar me kushtetutë (neni 22) dhe ska urdhër nga lart që mund të zhduki të drejtat e fituara edhe me gjak.

Të jesh artist mbi të gjitha je njeri i lirë, i pavarur! Këto shkresa bajate janë shprehje e frikës se keqmenaxhimi dhe aferat mund të diskutohen lirisht në portale, media e mediume të tjera.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj