Takim online Hoti-Vuçiç, rinis dialogu Kosovë-Serbi/ I dërguari i BE-së: Procesi në rrugë të drejtë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ka përfunduar takimi online Kosovë Serbi, ndërsa Emisari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák,  ka deklaruar se dialogu është në rrugë të drejtë pas 20 muajsh. Lajçak, tha se është arritur pajtueshmëri për agjendën e takimit të radhës në Bruksel dhe elementet kryesore të procesit të dialogut.

“Jam i lumtur të them se pas Samitit të Parisit dhe takimit të sotëm midis Kosovës dhe Serbisë, dialogu i lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve është kthyer në rrugë të drejtë pas 20 muajsh. Si rezultat i takimit të sotëm, ne u pajtuam për elementet kryesore të procesit dhe agjendës së takimit tonë të radhës që do të mbahet të enjten në Bruksel. Falenderoj partnerët për angazhimin konsturktiv.”- u shpreh Lajçak.

Nga ana tjetër shefi për Politikën e Jashtme të BE-së Josep Borrell u shpreh para takimit virtual mes kryeministrit të Kosovës dhe Presidentit të Serbisë se një marrëveshje do të jetë vendimtare për dy vendet, rajonin dhe BE-në.

“Kjo marrëveshje është vendimtare për popullin e Kosovës dhe Serbisë, për perspektivën evropiane, sigurinë dhe stabilitetin e rajonit. Kjo marrëveshje është vendimtare për BE-në. Synimi është i qartë është që të kthehemi në punën serioze dhe intensive për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dyja shteteve. Bashkimi Evropian ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë që ta mbështesë dhe të lehtësojë gjetjen e një zgjidhje përfundimtare dhe ligjore. E dimë që nuk është proces i lehtë, por është urgjencë që të punojmë për stabilitet për hir të së ardhmes. Kërkojmë kurajën politike të të dy palëve, angazhim në frymën e pragmatizmit dhe kompromisit”.

Ky ishte takimi i parë i  një niveli të lartë që nga viti 2018, që më pas do të pasohet nga një takim në Bruksel më 16 korrik. Pavarësisht se është një takim online, do të udhëhiqet nga përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, dhe Emisari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák.

Shpërndaje
Share.

Komento