“Super vjedhje me tenderin e uniformave të policisë, 480 milionë lekë do fitojë Ministria e Brendshme”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari në rrjetin social Facebook.

Në këtë denoncim, qytetari i ka dërguar Berishës dokumente që vërtetojnë rastin e një vjedhjeje abuzive prej 480 milionë lekësh në Ministrinë e Brendshme me tenderin e uniformave policore.

Qytetari i ka shkruar Berishës se po bëhet e pamundura për të përfituar nga ky tender edhe pse jemi në periudhë pandemie.

I gjithë denoncimi është me fakte, emra dhe dokumente. Vetë ish-kryeministri Berisha nuk ka nguruar as këtë herë të fajësojë kryeministrin Rama dhe Sandër Lleshjan.

Berisha tregon se dyshja Lleshi-Rama, kanë bërë anulimin e tenderit të parë qëllimisht duke shpallur fitues një tjetër kompani për blerjen e uniformave policore.

Në rastin e dytë blihen më pak uniforma por me të njëjtën vlerë monetare si në procedurën fillestare çfarë nënkupton një fitim neto prej 480.000.000 lekësh për “hajdutët” e vendit.

Mesazhi i Berishës në Facebook:

Vidhen me dokumente 480 milionë lekë! Super skandal, Gjeneral Hashashi dhe Edvin Hajduti vjedhin me dokumente 480 milionë lekë.

Me të drejtë mund të pyesni se, si po bëhet kjo vjedhje?

Autorët e saj kanë gjetur një mënyrë shumë të trashë, por tani që narkodrejtësia është në xhepin e kreut të narkoshtetit nuk ka nevojë të sofistikojmë.

Prandaj hajdutët vepruan si vijon: Pasi shpallin tenderin e uniformave dhe e anuluan atë, sepse u kapën me presh në dorë, hapën më vonë procedurën e dytë.

Në procedurën e parë, që u detyruan që ta pezullonin në datën 19.08.2019 pas plasjes së skandalit, kërkohej në total sasia prej 726,643 artikuj të uniformës policore me fondin limit prej 2,800,347,570 Lekë pa TVSH.

Kurse në procedurën e dytë të shpallur 5.11.2019 kërkohet sasia prej 486,658 artikuj, pra rreth 240,000 artikuj me pak – por hajnat shumën në dispozicion nuk ndryshojnë; ajo mbetet po 2,800,347,570 lekë të reja pa TVSH!

Kjo diferencë sipas ekspertëve lë një fitim neto prej 480.000.000 lekë për hajdutët kryesorë të kësaj vjedhjeje me këtë tender konkretisht të përfaqësuar nga famozi Plaurent Ndreca dhe Don Agaçio Dhuratmadhi!

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital!

Përshëndetje Doktor.

Këtu më poshtë po ju dërgoj historikun me fakt dhe dokumente të vjedhjes se 480,000,000 lekëve me një tender në Ministrinë e Brendshme me bekim të Kryeministrisë.

Rikthehet skandali i uniformave të policisë; loja e re me tenderin e madh në kohë pandemie.

Ndërkohë që ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, u bë protagonist duke vënë edhe “fytyrën e tij” në dhunën e paprecedentë që ushtruan rreth 1000 forca policore me rastin e prishjes së Teatrit Kombëtar, në dikasterin që drejton tenderët në dhjetëra milion euro vazhdojnë si në kohë normale.

Kështu kemi mësuar se është rikthyer skandali `i famshëm`, për tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit.

Duket se planin gati 1 vjeçar të një grupi të strukturuar në ministrinë e Brendshme në bashkëpunim me disa kompani dhe biznesmenë të lidhur me pushtetarë të lartë, po vihet në zbatim pikërisht tani në kohën `e jashtëzakonshme` të COVID-19.

Pas disa tentativave të cilat dështuan pas denoncimeve në media dhe opozitës, në datë 11 maj janë hapur zarfet e ofertuesve, por ende nuk është shpallur fituesi pasi një kompani turke ju ka prishur planin, për grabitjen e qindra milion lekëve.

Mësohet se prej 9 ditësh që nga surpriza e papritur që ju bëri një kompani turke me ofertën e saj shumë më të ulët se kompania që ishte paravendosur si fituese, në ministrinë e drejtuar prej Sandër Lleshajt, ka plasur zia dhe po përpilojnë të gjithë mundësitë se si të dalin nga situata bashkë me fitimin e majmë që kishin planifikuar, në kurriz të uniformave të policëve.

Shpërndaje
Share.

Komento