- Reklamë -spot_img
11.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetSPAK me "dorë të hekurt" në Fier, zbulohet laboratori i drogës

SPAK me “dorë të hekurt” në Fier, zbulohet laboratori i drogës

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme një labrorator droge është zbuluar në Fier, gjatë një aksionit të SPAK.

Bëhet me dije se këta të fundit nuk i kanë informuar strukturat e policisë në Fier, për t’u ruajtur nga një dekonspirim i mundshëm i operacionit.  Prokuroria e Posaçme ka lëshuar disa urdhër arreste në kuadër të këtij operacioni.

Dyshohet se është shkatërruar grupi kriminal dhe së në pranga janë vënë edhe porositësit e lëndës narkotike, ndërsa pritet që autoritetet të dalin në një deklaratë për këtë ngjarje.

“Hetimet kanë vijuar prej tri muajsh deri në ditën e sotme ku edhe u zbulua droga. Gjithashtu janë sekuestruar edhe disa armë zjarri. Në këtë operacion janë arrestuar 15 persona. Disa prej tyre janë shtetas shqiptarë dhe dyshohet se disa prej tyre janë edhe porositës. Në Portin e Tivarit është një sasi tjetër e konsiderueshme për rreth 400 kg e përzier me kokainë. Pritet një dalje zyrtare e autoriteteve për të dhënë detaje për bashkëpunimi. Krerë kryesor të grupit që kanë porositur lëndën janë arrestuar. Dyshohet se sipas hetimeve të kryera nga SPAK, DEA dhe mali i Zi se droga ka ardhur nga Kolumbia. Në muajin korrik ka mbërritur në Portin e Tivarit. DEA  amerikane, SPAK dhe policia malazeze kanë zhvilluar hetime  deri në realizimin e këtij operacioni”, raportoi gazetari i “News 24”.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj