S’ndalen protestuesit bjellorus. Opozita ultimatum Lukashenkos

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dhjetra mijëra protestues dolën sërish të dielën në rrugët e kryeqytetit bjellorus  Minks, për të kërkuar largimin e presidentit Aleksandër Lukashenko pasi pretendojnë se ka manipuluar zgjedhjet e 9 gushtit.

Protestës i është bashkuar dhe opozita  bjelloruse, duke anashkaluar paralajmërimet e policisë se do të përdorë plumba të vërtetë.

Opozita i ka vendosur presidentit, Lukashenko, ultimatum deri në 25 tetor për tu larguar nga pushteti ndryshe do të ftojë qytetarët në grevë urie që do të paralizonte vendin.

Kryetarja e opozitës Zvetlana Cikanuskaja bëri të qartë se: “ Nuk do të ndalemi derisa të lirohen të gjithë të burgosurit politikë, derisa  forcat e sigurisë do fillojnë të mbrojnë njerëzit dhe të sundojë ligji. Derisa të kemi sërish  zgjedhje të drejta dhe të lira në Bjellorusi.”

66-vjeçari Lukashneko i cili qëndron në pushtet për 26 vite ka insistuar se nuk do të japë dorëheqjen.

Që prej zgjedhjeve të gushtit, policia në Bjellorusi ka arrestuar më shumë se 13 mijë protestues mes tyre dhe figura të opozitës.

 

\GazetaReforma.com\

Shpërndaje
Share.

Komento