Shpërthimi i fuqishëm në Bejrut! Konfirmohen 50 viktima dhe mijëra të plagosur, pamjet e qytetit janë të trishta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një shpërthim i madh në një depo porti në afërsi të qendrës së Beirut vrau më shumë se 50 njerëz, dhe plagosi mbi 2.500 të tjerë.

Zyrtarët presin që numri i të vdekurve të rritet ndjeshëm ndërsa punëtorët e urgjencës vazhdojnë gërmimet nëpër rrënojat e qytetit për të shpëtuar njerëz dhe për të larguar të vdekurit. Ishte shpërthimi më i fuqishëm që goditi Bejrutin në vite, duke bërë që toka të dridhej.

Shpërthimi i fuqishëm që goditi Bejrutin i bëri banorët të mendojnë se ishin goditur nga një tërmet. Të mërzitur dhe duke qarë, disa prej tyre u plagosën, njerëzit kaluan nëpër rrugë duke kontrolluar për të parë nëse të afërmit janë lënduar.

“Ajo që ne po dëshmojmë është një katastrofë e madhe”, tha kreu i Kryqit të Kuq të Libanit George Kettani për transmetuesin Mayadeen. “Ka viktima dhe viktima kudo – në të gjitha rrugët dhe zonat afër dhe larg nga shpërthimi.”

Thuhet se viktimat po merren për trajtim jashtë qytetit sepse spitalet e Bejrut ishin e mbushur tashmë me të plagosur. Ambulancat e Kryqit të Kuq nga veriu dhe jugu i vendit dhe lugina e Bekaa në lindje u thirrën për të përballuar numrin e madh të viktimave.

Ndërkohë, Ministri i Brendshëm i Libanit Mohammed Fehmi është shprehur se shpërthimi i fuqishëm mund të jetë shkaktuar nga materialet plasëse që mbaheshin në portin e Beirut-it.

 

Shpërndaje
Share.

Komento