Shkrirja e Krimeve të Rënda, dosja e Tahirit dhe Arbër Çekaj drejt SPAK

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prokuroria e Krimeve të Rënda do të shkrihet menjëherë me ngritjen e  Prokurorisë së Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK).

Të gjithë dosjet e Krimeve të Rënda, ose do të transferohen në rrethe, ose do të gjykohen nga SPAK.

Një ndër dosjet që do të transferohet në rrethe është ajo e vrasjes së kryekomisar, Artan Cukut.

Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci pritet të gjykohen nga Gjykata e Shkallës së Parë të Tiranës.

“Balkanweb” ka mësuar, se dosjet e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri apo trafiku i 613 kg kokainë, do të gjykohet nga Gjykata e Posaçme.

Krimet e Rënda do të pushojnë së funksionuari më 19 dhjetor, kur prokurorët e SPAK të betohen përpara presidentit.

SPAK gjithashtu do të ketë tagrin që të hetojë korrupsionin dhe krimin e organizuar në nivele të larta politike.

 

Shpërndaje
Share.

Komento