Shifrat në 24 orët e fundit/ Situatë dramatike, dhjetra viktima dhe qindra raste të reja me covid-19

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar përditësimin zyrtar të rasteve dhe viktimave të reja nga covid-19 brenda 24 orëve të fundit në vend.

Sipas njoftimit zyrtar janë shënuar 12 viktima nga koronavirusi, si dhe 832 raste të reja me të brenda 24 orëve të fundit. Po ashtu mësohet se janë shëruar gjatë ditës së sotme 535 persona.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën: 5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Peqini.

Sot janë kryer 2.176 testime, prej të cilave 474 testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 832 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki:

430 raste në Tiranë, 100 raste në Fier, 33 raste në Durrës, 32 raste në Elbasan, 27 raste në Korçë dhe Berat, 21 raste në Kuçovë, 20 raste në Shkodër, 19 raste në Lushnje, 17 raste në Kurbin, 16 raste në Vlorë, 15 raste në Mallakastër, 14 raste në Tropojë, 11 raste në Sarandë, 9 raste në Pogradec, 8 raste në Mat, 6 raste në Kavajë dhe Gramsh, 3 raste në Kukës, Tepelenë, Skrapar, 2 raste në Krujë, Lezhë, Gjirokastër, Përmet, 1 rast në Has, Delvinë, Dibër, Bulqizë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 535 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 19.384 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 506 pacientë, 39 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. /GazetaReforma.com/

COVID-19 – Statistika (01 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 832

Të shëruar ne 24 orë 535

Të shtruar në spitale 506

Humbje jete në 24 orë 12

Testime ditore 2.176

Testime totale 192.620

Raste pozitive 39.014

Raste të shëruara 19.384

Raste Aktive 18.808

Humbje jete 822

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 9827

Durrës 1360

Elbasan 831

Fier 1455

Korçë 999

Vlorë 959

Shkodër 892

Lezhë 725

Berat 606

Kukës 409

Dibër 211

Gjirokastër 534

Shpërndaje
Share.

Komento